۱۰ علت رایج کمردرد

بازگشت به وبلاگ
کمر درد , علت کمر درد , درمان کمر درد , درد کمر

۱۰ علت رایج کمردرد

کمردرد پس از سرماخوردگی دومین عامل مراجعه بیماران به پزشک و همچنین پنجمین علت رایج بستری شدن در بیمارستان ها و سومین جراحی شایع، در مورد بیماران است.

با اینکه کمردرد می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد اما به طرز قابل توجهی بین افراد ۳۵ تا ۵۵ سال رایج است. ۵۶ درصد از مردم کل دنیا بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یا انجام فعالیت های زناشویی، از کمردرد شکایت میکنند.

کمردرد فقط به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا بد خوابیدن به وجود نمی آید بلکه مجموعه عوامل و عادات غلطی که هر فرد در طول روز و فعالیت های روزانه اش آنها را دنبال می کند، باعث به وجود آمدن این درد می شوند.

 

۱) پشت میز نشینی

نشستن، چهل درصد بیشتر از ایستادن به ستون فقرات شما فشار وارد می کند. نشستن بیش از حد، آن هم در وضعیتی غیرمتعارف و غیر استاندارد به کمر آسیب میرساند.

ماهیچه های کمر وقتی که ساعات زیادی بیکار و در یک وضعیت قرار می گیرند، ضعیف شده و این ضعف باعث احساس درد می شود، نشستن با زاویه ۱۳۵ درجه کمک بسیاری به کاهش فشار روی ستون فقرات می کند.

هر چند دقیقه یک بار از حالت نود درجه یا کمتر خارج شده و کمی لم دهید و به حالت ۱۳۵ درجه دربیایید.

 

۲) رانندگی های طولانی مدت

رانندگی های طولانی مدت، آن هم در حالتی که گردن و شانه ها به سمت جلو خم باشند، سبب سفت شدن قفسه سینه و در نتیجه فشار آمدن به گردن و ستون فقرات می شود.

بنابراین برای رفع کمردرد، هر دو یا سه ساعت یک بار توقف کرده و پنج دقیقه نرمش انجام دهید. همچنین میتوانید در رانندگی های طولانی از پشتی های طبی استفاده کنید.

 

۳) فراموش کردن فعالیت های ورزشی

جدیدترین تحقیقات نشان داده است که چهل درصد از افرادی که بعد از ابتلا به کمردرد، فعالیت های ورزشی شان را کم کرده اند، شدت درد کمرشان بیشتر شده است. به گفته متخصصان و جراحان ستون فقرات، پیاده روی های سبک و منظم و انجام دادن نرمش هایی مانند خم کردن بدن و رساندن نوک انگشتان دست تا زیر زانو برای التیام درد کمر بسیار مفید است.

 

۴) نادیده گرفتن فعالیت هایی مانند یوگا

یوگا نه تنها باعث کاهش استرس نمی شود، بلکه تا حد قابل قبولی دردهایی مانند کمردرد را هم کم می کند. به گفته محققان دانشگاه واشنگتن براساس تحقیقی که روی ۱۰۱ بیمار مبتلا به کمردرد انجام داده اند، انجام فعالیتی مثل یوگا که نفس عمیق و آرامش جسم و تن در طول فعالیت را در پی دارد، می تواند اثر بسزایی در کاهش کمردرد در کنار ورزش های فیزیکی دیگر داشته باشد.

 

۵) اعتیاد به شکستن قولنج

افرادی که برای التیام درد کمرشان یا از روی عادت، اقدام به شکستن قولنج خود می کنند، کم نیستند و نمی دانند که این کار نه تنها دردشان را کم نمی کند، بلکه به مرور زمان باعث به وجود آمدن یا تشدید آسیب های کمری شان می شود.

سعی کنید این عادت اشتباه را از سرتان خارج کنید و هر وقت احساس کردید که کمرتان ناراحت است، به جای شکستن قولنج، چند نرمش ساده انجام دهید. خم شدن به پایین و طرفین به صورت آرام آرام می تواند میل به شکستن قولنج را در وجودتان سرکوب کند.

 

۶) تغذیه نامناسب

تغذیه هم می تواند در کاهش کمردرد موثر باشد، نتیجه تازه ترین تحقیقات نشان می دهد که تغذیه نامناسب و سوخت و ساز شیمیایی نامتناسب در بدن باعث افزایش ارسال سیگنال های عصبی حاوی پیغام درد به مغز می شود.

رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به کمردرد، رژیمی است که بتواند التهاب بدن را کاهش دهد و برای کاهش این التهاب و در نتیجه کاهش کمردردتان باید از خوردن بیش از حد مواد حاوی کافئینی نظیر چای یا قهوه غلیظ یا غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کنسروها بپرهیزید.

 

۷) حمل کیف های سنگین

میزان آسیبی که حمل کردن کیف های سنگین به ستون فقرات وارد می کند با آسیبی که هنگام انجام دادن ورزش های حرفه ای و سنگین به ستون فقرات وارد می شود برابری می کند و این زنگ خطری است برای افرادی که در طول روز با کیف دستی های سنگین روانه محل کار، خرید یا محل تحصیل خود می شوند.

 

۸) تشک های قدیمی

عمر مفید یک تشک خوب بین نه تا ده سال است. اگر خواب راحتی ندارید یا بیشتر وقت ها اول صبح کمرتان درد می کند، ممکن است مشکل از تشک تان باشد، بهتر است هر پنج سال یک بار تشک تان را عوض کنید و یک تشک خوب و طبی بخرید.

 

۹) پوشیدن کفش های پاشنه بلند

وقتی که کفش پاشنه بلندی به پا می کنید، برای حفظ تعادل بدن مجبورید که کمی متمایل به جلو راه بروید و کمرتان را هم وادار به تحمل وزن بیشتری کنید. پوشیدن انواع صندل ها هم باعث حرکت مداوم پاها به طرفین و درنتیجه وارد آمدن فشاری مضاعف به ستون فقرات می شود. برای رفت و آمد روزانه به محل کار یا تحصیل یا حتی خرید، از کفش های سبک و راحت استفاده کنید.

 

۱۰) اعتیاد به تلویزیون

بهتر است هنگام تماشای تلویزیون کنترل آن را دورتر از خود قرار دهید تا در طول برنامه چند مرتبه مجبور به بلند شدن از جای خود و تغییر وضعیت تان شوید.

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن