دستگاه فشارسنج

بازگشت به وبلاگ
فشار خون بالا , فشار سنج دیجیتالی , اندازه گیری فشار خون

دستگاه فشارسنج

فشار خون یکی از علائم اصلی حیات است، و به طور طبیعی‌ بر اثر استرس و یا فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما افرادی‌ که‌ دچار بیماری‌ فشارخون‌ بالا هستند، به‌ هنگام‌ استراحت‌ نیز فشار خونش‌ان بالاتر از حد طبیعی‌ است. معمول‌ترین روش اندازه‌گیری فشار خون استفاده از دستگاه فشارسنج است که از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش در رگ‌ها، استفاده می‌کند.

سنجش فشار خون در تشخیص‌های پزشکی، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها حائز اهمیت است. لازم و ضروری است که نواسانات فشار خون و میزان خیلی پایین یا بالای آن در افراد دارای بیماری‌های مرتبط با فشار خون بصورت مداوم کنترل شود.

فشار خون بالا در افراد مسن بسیار شایع است و تقریبا در حدود یک نفر از هر چهار نفر از  فشار خون بالا رنج می برد. در بیماران جوان‌تر و بخصوص در مردان شایعتر است اما در سنین بالاتر در زنان بیشتر دیده می‌شود. به طور کلی با افزایش سن خطر ابتلا به فشار خون افزایش می‌یابد.

پس دستگاه فشارسنج دستگاهی برای اندازه‌گیری فشارخون افراد است.

 

انواع دستگاه فشارسنج:

  • دستگاه فشار خون جیوه ای
  • فشار سنج عقربه ای
  • فشار سنج دیجیتالی

مزایای دستگاه فشارسنج دیجیتالی:

  1. قابلیت ذخیره و نگهداری اطلاعات قبلی: در برخی از مدلها می توان این اطلاعات را حتی به کامپیوتر نیز منتقل کرد و برخی از مدلها در مواردی که فشار خون شما از حد نرمال بالا یا پایین تر باشد، پیغام هشدار نمایش نیز نشان میدهند.
  2. سهولت استفاده: افراد به تنهایی و بدون نیاز به دانش خاصی می توانند از فشارسنج های دیجیتالی استفاده کنند.
  3. مقدار حافظه: میزان حافظه نگهداری اطلاعات بسیار مهم است. بهتر است فشارسنج شما توانایی نگهداری حداقل یک ماه اطلاعات اندازه گیری شده را داشته باشد.

استفاده از فشارسنج  مچی بسیار راحت تر از فشارسنج بازویی است، اما فشار اندازه گیری شده از روی بازو بسیار دقیق تر از مچ است.

فشارسنجهایی که توسط شرکتهای معروف تولید میشوند اغلب دارای تاییدیه از سازمانهای معتبر پزشکی جهان هستند و دقت آنها تضمین شده است. برخی از انواع این فشارسنج ها امکاناتی نظیر تشخیص آریتم قلبی (نامنظمی عملکرد قلب) و میزان ضربان قلب نیز وجود دارد.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن