اندازه‌گیری و کنترل قند خون

بازگشت به وبلاگ
دیابت , قند خون , درمان دیابت , قند خون بالا

اندازه‌گیری و کنترل قند خون

قند خون میزان گلوکز موجود در خون هر انسان است. اندازه گیری و کنترل منظم قند خون، دانستن مقدار نرمال و طبیعی قند خون بسیار اهمیت دارد و به کنترل دیابت کمک می کند.

بهترین برنامه‌های کنترل دیابت بر کنترل خود شخص و انجام آزمایش‌های موردنظر پزشک استوار است. مقدار قند خون در همه شرایط یکسان نیست و این مقدار قبل و بعد از غذا با یکدیگر فرق دارد. دفعات اندازه‌گیری قند خون باید در زمان فعالیت‌های فیزیکی، استرس‌های عاطفی مانند بارداری، بیماری‌های حاد یا افسردگی افزایش یابد.

امروزه ابزارهای جدیدی برای اندازه گیری و کنترل قند خون (گلوکومتر) برای مصرف در خانه وجود دارند. این ابزارها با ایجاد سوراخ کوچکی در نوک انگشت و برداشتن مقدار کمی از خون فرد می‌توانند قند خون او را اندازه‌گیری کنند. بسته به نوع دستگاه ممکن است قند خون بر مبنای میلی‌گرم بر دسی‌لیتر یا میلی‌مول بر لیتر نشان داده بشود.

ابزارهای اندازه گیری و کنترل قندخون فاصلهٔ بین اندازه‌گیری خود فرد با اندازه‌گیری پزشک را به حداقل می‌رسانند. زیرا پزشک برای اندازه‌گیری قند خون گلوکز موجود در پلاسما را اندازه‌گیری می‌کند.

بررسی تغییرات قند خون در اندازه‌گیری‌ها به پزشک کمک می‌کند تا از اثربخشی برنامهٔ درمانی مطلع شود و در صورت نیاز داروها یا برنامهٔ درمانی فرد را تغیییر بدهد. همچنین این بررسی تاثیر رژیم غذایی و ورزش‌کردن را نیز نشان میدهد.

ابزار جدیدی با نام کنترل‌کنندهٔ مداوم قند خون (CGM) نیز وجود دارد که مناسب کسانی است که در مدیریت قند خون‌شان مشکل دارند. این ابزار مجهز به یک سنسور است که در زیر پوست قرار گرفته و مرتب میزان قند موجود در بافت را بررسی می‌کند. اگر قند خون خیلی بالا برود یا پایین بیاید، دستگاه هشدار می‌دهد.

همچنین برخی از این دستگاه‌ها تغییرات قند خون را در طول ساعت‌ها اندازه‌گیری کرده و نشان میدهند که چه زمانی قند خون در حال افزایش یا کاهش است. این دستگاه باید به‌طور منظم با روش‌های معمول اندازه‌گیری قند خون تطبیق داده شود تا از صحت نتایج آن بتوان اطمینان حاصل کرد.

برای افزایش اطمینان به نتایج بهتر است قند خون خود را در زمان‌هایی غیر از زمان غذاخوردن یا فعالیت فیزیکی اندازه‌گیری کنید زیرا ثابت است.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن