فشارسنج بازویی

بازگشت به وبلاگ
سنجش فشار , سنجش فشار خون , فشارسنج

فشارسنج بازویی

فشارسنج بازویی بر اساس نحوه استفاده به دو نوع عقربه‌ای و دیجیتالی تقسیم می‌شود؛ نوع عقربه‌ای آن بیشتر در مطب پزشکان و نوع دیجیتالی که کاربردی بسیار ساده دارد و حتی افراد مسن و کم تخصص هم میتوانند با آرامش، در خانه برای اندازه گیری فشار خون خود از آن استفاده کنند.

همانگونه که در قبل اشاره کردیم، فشارخون تحت تاثیر عوامل بسیاری از جمله دخانیات، استرس، فعالیت فیزیکی، غذا، زمان، دارو و … قرار دارد. پس برای افرادی که سابقه فشار خون بالا دارند، کنترل روزانه مقادیر فشار خون لازم و ضروری است.

فشارسنج بازویی دستگاهی دقیق و قابل اطمینان است. به یاد داشته باشید در مواردی که دستگاه سنجش فشارخون نشانه ضربان قلب نامنظم را نشان می دهد، سریعا به یک پزشک مراجعه کنید تا درمان مناسب را به شما ارائه دهد.

فشارسنج بازویی دیجیتالی نوسان‌های کوچک و فشارهای وارده بر بازوبند را از طریق انبساط و انقباض شریان‌های بازو در واکنش به هر ضربان قلب را احساس می کند. دامنه هر موج فشار، اندازه گیری و به واحد میلیمتر جیوه تبدیل می‌شود و سپس بصورت یک مقدار دیجیتال بر روی ال سی دی نمایش داده می‌شود.

فشارسنج بازویی عقربه ای چند قسمت اصلی دارد:

بازوبند، کیسه هوا، گیج مانومتر، لوله های لاستیکی، دریچه و پیچ تنظیم هوا، مخزن جیوه، لوله شیشه ای و گوشی پزشکی

نکات مهم درباره فشارسنج بازویی:

۱- در صورت کاهش گردش خون در بازو در اثر بیماری های عروقی شدید یا مزمن ، دقت اندازه گیری ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

۲- در صورت وجود بیماری های قلبی و سیستم گردش خون، اندازه گیری ها ممکن است دچار خطا شوند. در صورت پایین بودن شدید فشارخون، مشکلات خون رسانی، آریتمی یا دیگر شرایط پیش از آسیب، نیز چنین نتایجی رخ میدهد.

۳- در نزدیک میدانهای قوی مغناطیسی از فشارسنج بازویی استفاده نکنید. دستگاه باید کاملا دور از تجهیزات رادیویی یا تلفن های همراه نگه داشته شود.

۴- فشارخون از فردی به فرد دیگر متغیر است و هر روز به میزان تنش وارده به قلب افزایش یا کاهش می یابد. فشار بطور نرمال در طی شب، بهنگام خواب یا استراحت پایین است و در هنگام روز، در زمان استعمال دخانیات، هنگام ورزش، در زمان تقلا، یا در حین اضطراب یا تنش بالاتر است.

 ۵- باتریها را دور از دسترس کودکان نگاه دارید.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن