دستگاه کاپنوگراف

بازگشت به وبلاگ
اتاق عمل , خونرسانی ریه , کنترل تنفس بیمار , بیهوشی کامل

دستگاه کاپنوگراف

دستگاه کاپنوگراف در قسمت تجهیزات پزشکی کاربردی اساسی دارد و در بخش مراقبت‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی کاربرد اصلی این وسیله در اتاق عمل می‌باشد. در طی بیهوشی بیمار، این دستگاه اطلاعاتی از جمله شرایط تنفسی بیمار، قطع شدن مسیر تهویه و نشت هوای دمی، را در اختیار تیم جراحی قرار می‌دهد این دستگاه به وسیله پرتوهای فروسرخ قرمز غلظت گاز دی‌اکسیدکربن را اندازه‌گیری می‌کند.


عمل های جراحی پرکاربرد ترین روش ها در درمان اکثر بیماری ها و اختلالات به شمار می آیند. اما نکته ای که در اینجا مورد توجه قرار میگیرند این است که بیماران در حین عمل جراحی باید بیهوش باشند. در هنگام بیهوشی کنترل سطح هوشیاری و همچنین  تنفس بیمار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کنترل سطح اکسیژن مورد استفاده بدن در زمان بیهوشی با وسیله کاپنومتری مشخص می شود.


این دستگاه میزان کربن دی‌اکسید در هوای بازدمی را به شکل یک نمودار برحسب میلیمتر جیوه و زمان نشان می‌دهد.

 دستگاه کاپنوگرافی اطلاعات کافی در مورد تولید ، خونرسانی ریه، تهویه کیسه هوایی، الگوی تنفسی و میزان حذف از سیستم تنفسی حین بیهوشی را نشان می‌دهد.

مزایای دستگاه کاپنوگراف :

کمک به ارزیابی مشکلات تنفسی
غیر تهاجمی بودن
سرعت بالا در اندازه گیری
فراهم آوردن اندازه گیری مداوم
کم حجم و کوچک بودن

معایب دستگاه کاپنوگراف :

ترشح و رطوبت باعث از کارافتادن حسگرها می‌شود.
در مواردی که در بیمار دارای لوله نای است؛ استفاده از آن مشکل می‌باشد.
پاسخ کند نسبت به تغییرات سطح دی‌اکسیدکربن

 نحوه استفاده از دستگاه کاپنوگراف :

کاربرد این وسایل در مراقبت پیش بیمارستانی برای ارزیابی امتداد یا وجود دی اکسید کربن ، جای گیری صحیح لوله داخل نای را نشان می دهد. این دستگاه می تواند برای اطمینان از محل صحیح لوله به دنبال قرار دادن آن در داخل نای و برای کنترل محل لوله در طی تهویه و به کار برده شود.

در زمان احیاء قلبی ریوی وجود دی اکسید کربن در بازدم علاوه بر تایید محل صحیح قرارگیری لوله داخل نای ، کفایت ماساژ و کفایت گردش خون ریوی و تغییر رنگ در وسیله سنجش یک بار مصرف یا نوعی نور در مانیتور الکترونیکی جای گیری صحیح لوله را تأیید می کند.

در وسیله سنجش یک بار مصرف ، محتوای کم در هوای دمی باعث ارغوانی شدن وسیله می شود. در حالی که محتوای بالاتر در هوای بازدمی آن را زرد رنگ می کند. در حال حاضربرخی از انواع الکترونیکی ، پالس اکسی متری ، میزان ، فشارخون ، سرعت نبض ، سرعت تنفس ، و درجه حرارت بدن را دریک دستگاه واحد نشان می دهند.

یعنی می تواند در مراحل اولیه مشخص کند که وضعیت تنفسی بیمار در حال تغییر است یا نه. همچنین ، کاپنوگرافی می تواند وضعیت خونرسانی را کنترل کرده و به صورت زودرس شوک قریب الوقوع را اطلاع دهد.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن