دستگاه گلوکومتر

بازگشت به وبلاگ
دیابت کنترل شده , کنترل دیابت , تست دیابت

دستگاه گلوکومتر

یکی از وظایف مهم بیماران دیابتی، کنترل قند خون توسط خودشان با استفاده از تست قند خون یا دستگاه گلوکومتر است. این روش کمک می‌کند تا نظارت دقیق‌تری بر وضعیت خویش داشته و مسئولیت بیشتری برای اداره امور خود بر عهده گیرند.

کنترل قند خون به بیمار کمک می‌کند تا میزان تأثیر مصرف غذا بر قند خون را کنترل کرده، در انتخاب وعده غذایی مناسب دقت بیشتری نماید. با کنترل منظم قند خون در زمان فعالیت یا در زمان بیماری، میزان انسولین دریافتی را میتوانید تنظیم کنید.

تاریخچه پیدایش دستگاه گلوکومتر

قدیمی ترین دستگاه گلوکومتر، در دهه ۱۹۷۰ در بیمارستان های امریکا استفاده میشد. برن استین، یک پزشک مبتلا به دیابت وابسته به انسولین، جزء اولین بیمارانی بود که با این دستگاه  قند خون خود را در خانه چک کرد.

دستگاه اولیه حدود ۳۰ سانتیمتر طول داشت و به جریان الکتریسیته خارجی متصل می شد. این دستگاه با یک سوزن متحرک، قند خون را اندازه گیری کرده و پس از ۶۰ ثانیه نشان می داد.
اولین دستگاه گلوکومتری که برای استفاده در منزل طراحی شد، در دهه ۱۹۸۰ به بازار آمد. مدل های اولیه این دستگاه در آمریکای شمالی، بیشتر از نوارهایی که تغییر رنگ می دادند و بدون دستگاه قابل خواندن بودند، تشکیل شده بود.

آشنایی با دستگاه گلوکومتر 

دستگاه گلوکومتر یک وسیله پزشکی است که برای تعیین غلظت تقریبی گلوکز در خون بکار میرود. همچنین می توان از یک نوار کاغذی آغشته به گلوکز برای اندازه گیری قند خون استفاده کرد. این دستگاه یک وسیله اساسی در کنترل قند خون برای افراد مبتلا به دیابت است که باید حتما در منزل داشته باشند.

روش کار این وسیله بدین شکل است که بیمار نوک انگشت خود را به وسیله سوزن سوراخ کرده، و همان یک قطره خونی که خارج می شود برای اندازه گیری قند خون کافی است.

واحد اندازه گیری قند در این دستگاه، برحسب میلیگرم بر دسیلیتر یا میلیمول بر لیتر است. زمانی که طول میکشد تا میزان قندخون مشخص شود، بین ۵ تا ۶۰ ثانیه می باشد.

حافظه این دستگاه نتایج قبلی قند خون را نیز نشان میدهد که باعث میشود تا بیمار بتواند فهرستی از میزان قندخون خود را در چند روز گذشته تهیه کند.

مزایای دستگاه گلوکومتر

  1. قابل حمل بودن
  2. ، دسترسی آسان
  3. سهولت استفاده 
  4. کاهش میزان بروز و شدت عوارض طولانی مدت ناشی از قند خون بالا
  5. کاهش عوارض کوتاه مدت و تهدیدکننده قند خون پایین
دفعات کنترل قندخون در روز با دستگاه گلوکومتر

تعداد دفعات و زمانی که باید قند خون را کنترل کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد، اغلب برنامه های کنترلی به تست کردن قند خون به صورت ناشتا و قبل از غذا، ۲ ساعت بعد از غذا، در زمان خواب، ساعت ۳ صبح و زمانی که علائم و نشانه های افت قند خون را تجربه می کنید، توصیه می کنند.
افرادی که از پمپ انسولین استفاده می کنند، و یا در اوایل تشخیص بیماری دیابت هستند، نیاز است که قند خون خود را به دفعات بیشتری کنترل کنند تا تاثیر دارو و میزان دقیق آن مشخص شود.

انجمن دیابتی ها توصیه کرده که اکثر بیماران دیابتی نوع یک تست قند خون را ۳ بار در روز، و زنان باردار که برای دیابت بارداری، انسولین دریافت می کنند ۲ بار در روز قند خون خود را چک کنند.

برای خرید تجهیزات پزشکی با ما تماس بگیرید :

تلفن تماس : ۰۶۱۵۳۷۲۳۵۴۳
همراه : ۰۹۳۷۲۴۵۸۳۶۲

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن