دستگاه آنکوباتور

بازگشت به وبلاگ
انکوباتور ها , امکان تنظیم دما , رشد نوزادان نارس , پرورش دادن

دستگاه آنکوباتور

دستگاه آنکوباتور به معنای پرورش دادن است. دستگاهی است که یک محیط ، کنترل شده و بدون باکتری را برای کشت سلول و بافت ایجاد می کند. آنکوباتور ها از دسته ابزار آزمایشگاهی که دمای مشخصی را در یک محفظه بوجود می آورند می باشند.

این دستگاه از تجهیزات پزشکی است که امکان تنظیم دما، رطوبت، میزان اکسیژن را برای ایجاد شرایط خاص در اجرای یک فرآیند فراهم می کند.
دستگاهی است که  محفظه ای با دما، فشار هوا و رطوبت کنترل شده می باشد که به منظور نگهداری و رشد میکروارگانیسم های زنده در محیطی مناسب طراحی شده است.

از بیشترین مصارف آن، در کشتهای باکتری، ویروسی، شناسایی و کشتهای سلولی با تعیین و فراهم سازی میزان نیاز بیوشیمیایی اکسیژن و ذخیره بیولوژی است. انکوباتورها در پیچیدگی و طراحی متفاوت هستند.

بعضی از آنها فقط دما را کنترل میک‌نند درحالی که بقیه، ترکیب هوا را نیز کنترل میکنند. بعضی با استفاده از سیستم سردکننده توانایی ایجاد شرایط دمایی کمتر از دمای اتاق دارند.

کاربرد های دستگاه آنکوباتور :

این دستگاه در بسیاری از زمینه های تحقیقاتی مانند زیست شناسی سلولی، میکروب شناسی، زیست شناسی ملکولی برای کشت سلول و باکتری استفاده می شوند .

علاوه بر آن، آنکوباتور ها معمولاً در طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی مانند تحقیقات بیوشیمیایی، مطالعات خون شناسی، تحقیقات ژنتیکی، فرآورده های داروئی و مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

از این دستگاه همچنین در صنایع طیور استفاده می شود. نوع دیگری از آنکوباتور ها در موارد پزشکی جهت رشد نوزادان نارس استفاده می شود.
بیشترین کاربرد آن ها در آزمایشگاه های میکروبی و از نوع آنکوباتور آزمایشگاهی می باشد.

انواع  دستگاه آنکوباتور :

آنکوباتور معمولی
 آنکوباتور آزمایشگاهی
 آنکوباتور شیکر دار آزمایشگاهی

توصیه های لازم جهت دستگاه آنکوباتور :

۱.انکوباتورهای کشت سلولی یا باکتری هایی را به طور مرتب، حداقل هر ۱۴ روز و بعد از ریختن هر ماده عفونی، با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب، تمیز کنید.
۲. قبل از تمیز نمودن، انکوباتور را از پریز برق بکشید.
۳. از مواد تمیزکننده که خراش ایجاد نمی کنند، استفاده کنید
۴.تکه ای از پارچه را به محلول تمیزکننده ملایم آغشته کرده و برای پا ک‌ کردن سطوح داخلی و خارجی به کار ببرید.
۵. از تماس بین مواد پاک کننده و عوامل الکترکیی جلوگیری کنید.
۶. قبل از اتصال مجدد انکوباتور به برق، صبر کنید تا انکوباتور خشک شود.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن