علت زانو درد

بازگشت به وبلاگ
زانو درد , درد زانو , علت زانو درد , آرتروز زانو

علت زانو درد

اکثر مردم در بعضی مواقع در زندگی خود زانودرد را تجربه می کنند. ورزش و دیگر فعالیت ها می تواند باعث بروز عضلات، تاندونیت و آسیب های جدی تر به رباط ها و غضروف شود. 

دکتر اسکات ویس، فیزیوتراپ رسمی ومربی ورزشی، می‌گوید زانو بزرگترین مفصل در بدن است که به پای شما اجازه‌ خم و راست شدن می‌دهد و این کار بسیار بزرگی است.

زانو درد ممکن است در هر فردی و در هر سنی بروز کند، به همین خاطر برای یک درمان موثر افراد باید ابتدا علت آن را یافته و سپس درمان را انجام دهید.

تشخیص زانو درد

پزشکان برای تشخیص مشکلات زانو از اشعه ایکس و ارزیابی فیزیکی استفاده می کنند. از بیمار در مورد شدت درد، انعطاف پذیری زانو و عملکرد و تحرک عمومی را میپرسند. متخصصان همچنین از تست های بخصوص برای شناسایی نوع آرتروز استفاده می کنند.

 

دلایل مهم زانودرد

۱. آسیب های رباط زانو

رباط ها استخوان ران را به استخوان پا متصل می کنند.  استخوان ها را با هم نگه می دارند و پایه زانو را حفظ می کنند. التهاب لنز زانو و پارگی ها و آسیب های ورزشی بسیاری هستند که می توانند به رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط صلیبی خلفی (PCL) و رباط مچ دست (MCL) آسیب برسانند. هر یک از این صدمات باعث درد شدید در زانو شده و به جراحی نیاز دارد.

۲. پارگی غضروف زانو

غضروف یک بافت نیمه سخت اما انعطاف پذیر است که انتهای استخوان های شما را پوشش می دهد. غضروف زانو شامل دومنیسکی در هر طرف مفصل است: منیسک مدیا، که در داخل زانو است و منیسک جانبی که در خارج از زانو قرار دارد. پارگی در غضروف زانو یک آسیب معمولی است و معمولا نیاز به عمل جراحی دارد.

۳. آرتروز زانو

یکی از علتهای شایع درد و ناتوانی شدید زانو، آرتروز است. آرتروز یک وضعیت دژنراتیو مزمن است که در نهایت نیاز به جراحی دارد. سه نوع شایع آرتروز، آرتریت روماتوئید، آرتریت پس از ضربه و استئو آرتریت میباشد.

درد مفصل زانو معمولا با پیشرفت آرتروز بدتر می شود. درمان هایی مانند کاهش وزن، تمرینات تقویتی، داروهای ضد درد، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) در آرتروز مورد استفاده قرار میگیرد.

در حالی که استئوآرتریت شایع ترین تشخیص بیمار جراحی است، کسانی که درد شدید هر نوع آرتریت را دارند ممکن است از جراحی استفاده کنند، از جمله جایگزینی جزئی یا کامل زانو. قبل از انتخاب به عمل جراحی، مهم است که همه گزینه های درمان را با دکتر خود در میان بگذارید.

۴. آرتریت روماتویید زانو

یا همان روماتیسم مفصلی یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود بافت اطراف مفصل به حالت ملتحمه و ضخیم شدن برسد. التهاب مزمن اغلب منجر به آسیب و از دست دادن غضروف می شود. آرتریت روماتوئید تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد آرتریت را نشان می دهد.

۵. آرتروز پس از جراحت

آرتروز پس از جراحت پس از آسیب جدی زانو، از جمله شکستگی های استخوانی و پارگی رباط می تواند بوجود بیاید. این آسیب ها در طول زانو به غضروف شما آسیب برسانند و منجر به درد، تورم و سفتی می شوند.

۶. استئوآرتریت زانو

پوشیدن متراکم غضروف در مفصل زانو که بیشتر در افراد بالای ۵۰ سال رخ می دهد. بعد از ۵۰، اثر استئوآرتریت می تواند به علت استفاده انباشته شده و پوسته پوسته شدن غضروف که با سن رخ می دهد، بدتر شود. استئوآرتریت زانو باعث درد، محدودیت حرکتی، سفتی زانو، تورم مفصل، حساسیت به نور، تغییر شکل و ضعف می شود.

علل استئوآرتریت میتواند سن، وزن، ژنتیک، آسیب های قبلی، عفونت ها و بیماری (مانند تومور یا نقرس)، آسیب های ورزشی و سایش و پاره شدن ناشی از کار فیزیکی در اشخاص مانند ساخت و ساز باشد. است.

 

محافظت از زانو:
  • استفاده از محافظت کننده های  مناسب برای فعالیت
  •  پدهای محافظ زانو
  • در حین رانندگی، بستن کمربند ایمنی برای جلوگیری از آسیب های زانو در برابر برخورد با داشبورد میتواند مفید باشد.
  • همچنین استفاده از پشتی های طبی برای کمر که فشار کمتری را هم به زانو وارد میکند.
  • استفاده از کفش های طبی مناسب

 

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن