مانیتور علائم حیاتی

بازگشت به وبلاگ
اطلاعات بیمار , تعداد ضربان قلبی , هشدار آلارمی , تعداد تنفس ‌

مانیتور علائم حیاتی

مانیتور علائم حیاتی که به آن مانیتورینگ هم‌ می‌گویند. علائم حیاتی بیمار را به طور مستقیم نمایش‌ می‌دهد. یعنی اطلاعات مربوط به علائم حیاتی بیمار را جمع آوری کرده، ‌آن‌ها را بر روی صفحه نمایش ظاهر میکند و در شرایط نامطلوب بیمار، هشدارهای لازم را به تیم پزشکی می‌دهد.‌
این مانیتورها توانایی اندازهگیری پارامترهای حیاتی بیمار را با استفاده از روش‌های مختلف,نمایش شکل موجها و ذخیره اطلاعات بیمار را ثبت می‌کند. این پارامترها شامل: الکتروکاردیوگرام ، فشار خون غیرتهاجمی، دمای بدن ،‌ سطح اکسیژن خون، برون‌ده قلبی ، تعداد ضربان قلبی ‌، تعداد تنفس ‌، میزان گازهای تنفسی ، میزان گازهای خونی و فشار خون است.


موارد استفاده از مانیتور علائم حیاتی :

از این دستگاه در مانیتور کردن مجموعه ثابتی از پارامترها برای یک بیمار در هر سنی و برای نشان دادن اطلاعات بیمار و شکل موجها، ذخیره اطلاعات بیمار و اعلام آلارمها به کار میرود. این دستگاه برای استفاده در قلب، اتاق عمل، اورژانس و ریکاوری میباشد .
این دستگاه  برای نمایش علائم حیاتی بیمار به طور مستقیم به کار می رود.بیماران بستری در بخشهای و بیمارانی که تحت اعمال جراحی قرار می گیرند، از جمله مواردی هستند که به استفاده از این دستگاه نیازمندند.

 مانیتور بیمار، دانسته های مربوط به نشانه های حیاتی بیمار را یک جا جمع کرده، آنها را بر روی صفحه نمایش نشان میدهد و در شرایط نامطلوب بیمار، اخطارهای لازم را به گروه پزشکی می دهد.

از دیگر قابلیتهای این دستگاه می توان به آلارم صوتی و بصری، ثابت نگه داشتن شکل موج روی صفحه، ذخیره داده ، قابلیت مرور مجدد اطلاعات, اشاره کرد

مانیتور علائم حیاتی دارای چه آلارم‌هایی هستند؟

آلارم ها، اعلائمی هستند که توسط مانیتور برای پرسنل پزشکی از طریق صدا و تصویر تولید می‌شود و نشان دهنده حالت غیر عادی فیزیولوژیکی بیمار یا یک اشکال فنی در دستگاه است. برخی از این مانیتورها تمام آلارم‌های صوتی و تصویری را از طریق بلندگو، هشدار و صفحه نمایش تولید می‌کند. ضمنا با توجه به ویژگی هشدار، به سه دسته آلارم‌های فیزیولوژیکی، آلارم‌های فنی و پیام‌های اعلان تقسیم شود.


انواع سیستم های مانیتور علائم حیاتی :

مانیتور کنار تختی
 مانیتور مرکزی
تله مانیتورینگ
 مانیتور اتاق عمل
مانیتور CCU
مانیتور اورژانس
مانیتور فشار خون
مانیتور قند خون
هولتر مانیتور
مانیتور عملکرد تنفسی

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن