پوکی استخوان

بازگشت به وبلاگ
پوکی استخوان , تراکم استخوان , شکستگی های استخوان

پوکی استخوان

پوکی استخوان یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران میانسالی شکل میگیرد و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد.
پوکی استخوان در دوران میانسالی زنان بسیار رواج پیدا کرده است زیرا در این دوران قدرت بدنی در زنان بسیار کم می‌شود. همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی و استعمال دخانیات مانند سیگار باعث افزایش پوکی استخوان در بدن می‌شود.
در شرایط کمبود مواد معدنی در انواع رژیم های غذایی، بدن انسان این کمبود را از بافت‌های استخوانی می‌گیرد و این کار در طول زمان باعث خالی شدن استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد. همچنین با بالا رفتن سن فرسوده شدن بافت استخوانی و با گذشت زمان در دوران کهنسالی این عارضه بروز می‌کند.

جنس استخوان چیست :

استخوان یک بافت زنده است. استخوان رگ خونی و یا سلول زنده دارند. همین زنده بودن بافت ها است که امکان میدهد رشد کند و خود را ترمیم کند.
در طول عمر، بافت استخوانی بدن توسط سلول های خورنده ای که در آن است جذب شده و در همان حال استخوان جدید توسط سلول ها بر روی آن جایگزین میشود. به این ترتیب بافت همه استخوان های بدن مرتبا در حال تازه شدن است.

در سنین کودکی و جوانی ساخته شدن بافت استخوانی بیشتر از جذب شدن است ولی در سنین بالا بیشتر از اینکه استخوان ساخته شود جذب میشود ولی حتی در شدیدترین حالات پوکی استخوان، بدن از ساخت استخوان جدید دست نمیکشد و فقط مقدار آن کم میشود.

هورمون های بدن بر روی جذب و تولید مداوم استخوان تاثیر دارند. زمینه های ژنتیکی و تفاوت های فردی هم در جذب و تولید استخوان و در نتیجه نهایی آن یعنی قدرت و تراکم استخوان تاثیرگذار است.

اکثر استخوان های بدن از یک بدنه اصلی تشکیل شده اند که مانند اسفنج مشبک است به آن استخوان اسفنجی نیز میگویند و روی آن را لایه ای از استخوان سفت و سخت و بدون سوراخ و بدون فرا گرفته است که به آن استخوان کورتیکال میگویند.

قسمت کورتیکال، استخوان بصورت لایه لایه و بسیار متراکم است. در بعضی استخوان های بدن قسمت اسفنجی بیشتر است و در بعضی دیگر قسمت کورتیکال. ساختار سه بعدی و مشبک استخوان به این علت ایجاد شده که استخوان در عین محکم بودن سبک هم باشد.

در پوکی استخوان, در قسمت استخوان اسفنجی بیشتر میشود ب طوری که حفره های داخل آن بزرگتر شده و فاصله بین میله های داربست بیشتر شده و میله های داربست نازکتر میشوند. همچنین قسمت کورتیکال روی استخوان نازک تر میشود.


علائم پوکی استخوان در بدن :

برخلاف بسیاری از بیماری‌های مزمن، که علائم و نشانه‌های متعددی دارند،پوکی استخوان یک بیماری خاموش و بدون علامت است تا زمانی که یک شکستگی ایجاد شود. شکستگی‌های لگن بدترین عارضه این نوع بیماری بوده و میزان مرگ ومیر آن را افزایش میدهد.
شکستگی‌های ناشی از پوکی استخوان، شکستگی‌هایی هستند که به‌طور معمول در افراد سالم شکستگی معمولی استخوان رخ نمی‌دهد که این شکستگی‌ها به عنوان شکستگی ناشی از ضعیف شدن استخوان ها در نظر گرفته می‌شوند.
شکستگی‌ها در کمر درد ناگهانی از نشانه‌های فروپاشی مهره‌ ها است.

روش های تشخیص پوکی استخوان :

برای تشخیص پوکی استخوان معمولاً به دنبال یک شکستگی حاد یا با انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان قابل تشخیص است .انواع رادیوگرافی‌ها می‌توانند شکستگی فشاری مهره‌ها را نشان دهند،ولی شواهد پرتونگاری در کاهش توده استخوانی تا هنگامی که از توده استخوان نمونه نگرفته، ایجاد نمی‌شود.
عکس‌های پرتونگاری گزینه خوبی برای تشخیص پوکی استخوان نیستند زیرا نفوذ کم یا بیش از حد اشعه در فیلم یا عکاسی روی آن تأثیر می‌گذارد،رادیوگرافی‌ها هم راهنمای خوبی برای تشخیص پوکی استخوان نیستند و غالباً براساس سنجش تراکم مواد معدنی استخوان استفاده می‌شود.

روشهای درمان پوکی استخوان:

۱- دارو درمانی
۲- درمان با مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم‌
۳- درمان از طریق نرمش و ورزش

برای اطلاعات بیشتر از تجهیزات پزشکی با ما تماس بگیرید .

تلفن تماس : ۰۶۱۵۳۷۲۳۵۴۳
همراه : ۰۹۳۷۲۴۵۸۳۶۲

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن