اضافه وزن

بازگشت به وبلاگ
چاقی , اضافه وزن , افزایش وزن , کنترل چاقی , عوارض چاقی

اضافه وزن

کنترل وزن و رسیدن به وزن ایده آل و رهایی از چاقی عموما برای افراد دچار اضافه وزن کاری سخت و دشوار هم از نظر فیزیکی و هم از نظر احساسی است. اضافه وزن می تواند ناشی از دریافت کالری بیش از حد نیاز، ژنتیک فرد و یا عدم تحرک کافی باشد.

اگر تمام راههای به ظاهر آسان برای اضافه وزن و داروهای موجود که به شما اطمینان می دهند در مدتی کوتاه و بدون تغییر روش زندگی و رژیم غذایی، درست بودند امروزه چاقی یکی از معضلات جوامع گوناگون نبود.

تعریف اضافه وزن

انباشته شدن غیر عادی چربی در بدن، چاقی یا اضافه وزن محسوب میشود. اگر میزان کالری دریافتی بیشتر از کالری مصرفی تان باشد ، به چربی تبدیل شده و در بدن ذخیره می شود. پس چــاقی شکلی از سوء تغذیه نــاشی از پرخـــوری است که نشانه سلامتی نیست بلکـه نشــانه تغـذیه نامناسب است.

میزان شیوع اضافه وزن

در کشور ما اضافه وزن و چاقی در افراد بزرگسال (۶۰- ۲۵ سال) بسیار شایع است بطوریکه در حدود نیمی از بزرگسالان مبتلا چاقی هستند.

معیار تشخیص اضافه وزن

هر فرد با توجه به سن ، جنس و قدش، وزن ایده ال خاص خود را دارد. اگر وزن فرد مناسب سن و قدش نباشد و بیشتر از استانداردها باشد، این فرد مبتلا به اضافه وزن یا چاقی است.

با محاسبه توده بدنی و مقایسه آن با استانداردها می توان به اضافه وزن و چاقی افراد پی برد. برای این کار پس از اندازه گیری وزن و قد با استفاده از فرمول: وزن (برحسب کیلوگرم) تقسیم بر مجذور قد (برحسب متر) محاسبه میکنند.

توزیع چربی بدن نقش مهمی در خطرات چاقی دارد. چاقی مرکزی به مراتب خطرناک تر از چاقی محیطی  است. به همین دلیل شاخص دور کمر شاخص بسیار مهمی برای مشخص کردن خطرات بیماری های قلبی عروقی ، پر فشاری خون و دیابت می باشد.

عوارض اضافه وزن

۱. شانس بیشتر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ، سکته ها، بیماری قند و انواع سرطان

۲. افزایش چربی خون

۳. رسوب چربی در دیواره سرخرگ ها، گرفتگی رگ ها و در نهایت سکته

۴. درد و سفتی در مفاصل ، تخریب غضروف مفصلی و سایش مفصل ها

۵. بیماری کبد و نهایتاً نارسایی کبدی ( سیروز)

۶. بیماریهای کبدی و سنگهای صفراوی

۷. افزایش فشارخون

۸. تنگی نفس

۹. نقرس

۱۰. آرتروز

۱۱. کمردرد و زانودرد

۱۲. مشکلات باروری در زنان

۱۳. کاهش عمر

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن