کپسول های اکسیژن

بازگشت به وبلاگ
مسمومیت با گاز , اکسیژن رسانی به بدن , کشتن باکتری‌های بدن

کپسول های اکسیژن

 

کپسول های اکسیژن  گازی است که ۲۱ درصد حجم هوای اطراف ما را تشکیل می‌دهد. ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز داریم. اگر  نباشد حیات بر روی کره‌ی زمین نابود خواهد شد. آب این مایع حیات هم از اکسیژن و هیدروژن تشکیل‌ شده است. کپسول اکسیژن ابزاری است در تجهیزات پزشکی که برای اکسیژن‌رسانی به کسانی است که دچار کمبود تنفس هستند. این افراد بیشتر دچار بیماری‌های قلبی، ریوی یا کاهش فشار خون و یا مسمومیت با گاز شده‌اند که برای این اشخاص استفاده میشود .برای تشخیص فشار خون میتوان از انواع دستگاه های فشار سنج استفاده کرد.

کپسول های اکسیژن چیست :

اکسیژن ها ابزاری برای جمع آوری کردن تنفس است که این می‌توان یا به صورت گاز باشد یا اکسیژن مایع . کپسول های اکسیژن را می توانید در ظرفیت های مختلف تهیه کرد. کپسول ها انواع مختلفی دارد اما معمول ترین ظرفیتی که در بیمارستان ها استفاده می شود ۴۰ لیتری یا ۵۰ لیتری هست

کپسول های اکسیژن ۱۰ لیتری جزء استاندارد ها هستند و بیشترین کاربرد را در بین بیماران و یا به صورت خانگی و یا به صورت تک نفره دارند.
اکسیژن گازیست بی رنگ، بی بو، بی مزه، بسیار واکنش پذیر که اتمسفر را تشکیل میدهد و پایه و اساس بیشتر اشکال احتراق است.

نحوه تولید کپسول اکسیژن :

اکسیژن از تقطیر جزئی هوای مایع بدست می آید. طی این فرآیند و از آنجائی که نقطه جوش اکسیژن مایع از نقطه جوش نیتروژن مایع بیشتر است، اول نیتروژن بخار می شود و در نتیجه اکسیژن در کپسول باقی مانده و جمع آوری میشود.

کاربرد استفاده از دستگاه اکسیژن :

از این دستگاه، برای رساندن تنفس به بیمارانی که به دلایلی دچار کمبود تنفس شده اند و لازم است که اکسیژن موجود در هوای اطراف آنها بیشتر از هوای معمولی باشد مورد استفاده قرار میگیرد. اکسیژن برای کشتن باکتری‌ها و ضدعفونی کردن هم استفاده می‌شود. همچنین این گاز گاهی برای کاهش تجمع باکتری‌ها در بدن به کار می‌رود.

مشخصات کپسول اکسیژن :

کپسول ها دارای هوای فشرده هستند، که فشار داخل آن حدوداً بین (۵۰-۱۰۰ )اتمسفر می باشد.مانومتر علاوه بر اینکه فشار داخل کپسول را نشان میدهد عمل کاهش فشار را تا حد طبیعی انجام میدهد از طرفی حجم هوای خروجی در دقیقه را نشان داده و میتواند اکسیژن را مرطوب نماید( توسط مخزن مخصوصی که به کپسول وصل میباشد).

علاوه بر این وسایل درموقع اکسیژن رسانی، به وسایل دیگری همچون فلومتر و ماسک اکسیژن نیز نیاز میباشد  که این ماسک دارای دو سوراخ در طرفین خود است و طبق اصل برنولی باعث ایجاد ناحیه کم فشار و ترکیب اکسیژن با بیرون میشود .

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن