دیسک کمر

بازگشت به وبلاگ
دیسک کمر , بیرون زدگی دیسک , کمردرد , علت دیسک , درمان دیسک

دیسک کمر

افراد بسیاری هستند که درد کمر را تجربه می کنند، اما هر درد کمری دیسک تلقی نمی شود. افرادی که مبتلا به دیسک کمر هستند زمانی که می ایستند یا راه می روند درد را احساس می کنند و با استراحت کردن دردشان کاهش پیدا می کند.

 

علائم دیسک کمر

علامت ایجاد دیسک کمر، همان درد معروف سیاتیک است. دردی که از کمر شروع میشود و مانند یک نوار به پشت یک یا هر دو پا ادامه می‌یابد.

شیوه نادرست زندگی و البته افزایش سن، مهم‌ترین عامل از دست رفتن مایع داخل دیسک کمر است.

دیسکی که خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، به دنبال حرکتی نامناسب یا فعالیتی سنگین و در برخی موارد به صورت خودبه‌خود بیرون می‌زند و درد ایجاد می‌کند.

 

علت بروز دیسک کمر

امروزه ثابت شده که بسیاری از بیماران، دارای زمینه ارثی این بیماری در خانواده خود هستند.

سبک زندگی امروز، همه ما را در معرض آسیب‌های ستون فقرات قرار می‌دهد. نشستن‌های طولانی بویژه به شکلی نامناسب، رانندگی طولانی، فقدان فعالیت ورزشی صحیح ، اضافه وزن و محیط کار نامناسب و غیراستاندارد ما را در معرض صدمه به ستون فقرات قرار می‌دهد.

 

دردهایی که نباید با دیسک کمر اشتباه بگیرید.

بیشتر افراد دردهای آرتروز را با دیسک کمر اشتباه می‌گیرند. در حالی که آرتروز در واقع پیر شدن بافت‌های استخوانی و مفصلی است.

درد‌های کمر و بیماری بیرون زدگی دیسک کمر در خانم‌ها بسیار شایع‌تر است. البته بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری دچار درد‌های کمر می‌شوند که معمولا با اتمام دوران بارداری بهبود می‌یابند. جدا از افزایش وزن خانم‌ها در این دوره، تغییرات هورمونی نیز در بروز این درد‌ها نقش زیادی دارند.

این دردها معمولا موقتی هستند و رعایت برخی موارد مانند نحوه نشستن و برخاستن، استفاده از دارو و انجام حرکات ورزشی توصیه شده از سوی پزشک به رفع آن کمک می‌کند.

 

درمان لازم برای دیسک کمر 

اولین و مهم‌ترین گام درمان، استراحت است که در روزهای اول به صورت مطلق بوده و بهتر است بیمار هیچ نوع حرکتی نداشته باشد. اما در روزهای بعدی به صورت نسبی به معنی حرکات محدود در منزل است.

دارودرمانی جزء مهمی از درمان این بیماران است. تجویز دارو فقط برای کنترل درد نیست، ولی داروهای مورد استفاده در واقع، کاهش التهاب موضعی در ناحیه دیسک و عصب مجاور آن را هدف قرار می‌دهد و به دنبال آن درد بیمار هم کاهش می‌یابد.

بعد از درمان اولیه و بهبود نسبی علائم، از روش های فیزیوتراپی، آب درمانی و ورزش، استفاده از پشتی های طبی، کفش های طبی، کمربندهای مربوطه برای تکمیل درمان و جلوگیری از بازگشت درد استفاده می‌شود.

منبع: تبیان

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن