کنترل وزن

بازگشت به وبلاگ
کاهش وزن , کنترل اشتها , اضافه وزن , کاهش اشتها

کنترل وزن

برای کنترل وزن،  خوردن و آشامیدن باید به گونه ای باشد که وزن فرد کم شود. البته در برخی موارد به منظور اضافه کردن وزن و یا منظم نمودن مصرف مواد مغذی هم از کنترل وزن استفاده میگردد.

از قدیم، روش های بسیار مختلفی برای کنترل و کاهش وزن وجود داشت. در قرن ۱۷ و ۱۸، پزشکان با دادن یک رژیم غذایی منظم، از ابتلا به بیماری مردم جلوگیری میکردند. برای طبقه بندی علمی غذا، مواد غذایی را به پروتئین، هیدرات کربن، نشاسته و چربی تقسیم می نمودند. در قرن ۱۹، پزشکان و دانشمندان، رژیم های غذایی هدف دار را مورد آزمایش قرار دادند. ویلیام بانتینگ اولین کسی بود که با استفاده از رژیم غذایی کم هیدرات کربن، توانست وزن خود را کم کند.

برای پیشگیری از چاقی و کنترل وزن باید میزان تحرک خود را افزایش داده و فعالیت‌های فیزیکی منظم داشته باشید. با بالا رفتن سن، سوخت و ساز بدن کاهش یافته و تجمع چربی‌ها بیشتر می‌شود. از این رو در همه سنین بخصوص در میانسالی ورزش نباید از زندگی حذف شود. با داشتن یک برنامه ورزشی منظم می‌توان از چاقی پیشگیری کرد و به تناسب اندام رسید.

اضافه وزن سبب کمر درد، بیماری های قلبی، زانو درد، آرتروز، دیابت و … میشود.
غذا را خوب بجویید و آرام بخورید. رژیم‌های غذایی تان باید سرشار از میوه و سبزیجات تازه باشد. از خوردن غذاهای چرب و پرنمک و فست فود و نوشابه‌های گازدار اجتناب کنید.
از تنش‌های روانی دوری کرده و سعی کنید آرامش خود را در همه حال حفظ کنید. افراد زیادی هستند که وقتی اتفاقی ناخوشایند برایشان پیش می‌آید و غمگین و یا عصبانی می‌شوند، و شروع به خوردن می‌کنند.
مصرف مواد غذایی نشاسته‌ای، برنج، آرد برنج، مصرف ذرت، غلات بو داده، ماکارونی، باقلا، سیب زمینی، عدس، نخود، لپه، لوبیا، بیسکویت و کیک را محدود کنید.

روش های کنترل وزن

کنترل وزن برنامه ریزی دقیق و منظمی است که با رعایت آن، چربی اضافی بدن کاهش یافته و وزن بدن کاهش می یابد. برای اندازه گیری وزن، از ترازو استفاده میکنیم.

برای کاهش وزن ممکن است یک دستور رژیم غذایی در یک فرد مؤثر واقع شود و برای فرد دیگر مفید نباشد؛ چون بدن افراد از نظر سوخت و ساز با هم تفاوت دارد.

اصول علمی کنترل وزن

برنامه ریزی برای کاهش وزن، بر پایه انرژی دریافتی و مصرفی انجام میگیرد. اگر فردی در طی مدت زمانی معین، کالری کمتری مصرف کند، چربی اضافی بدنش می سوزد و در نتیجه وزنش کم می شود.

اگر ورود و مصرف انرژی در بدن متعادل باشد، تناسب اندام حفظ می شود؛ و در عین حال انجام حرکات ورزشی هم بسیار مفید است.

در رژیم های غذایی به منظور کاهش وزن، بدن آب، چربی و مقداری از بافت ماهیچه ای خود را از دست می دهد و از آنجا که بافت ماهیچه ای متراکم تر است، با پایین آمدن وزن بدن، اندازه بافت ماهیچه ای تغییر چندانی نمی کند.

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن