مانومتر چیست ؟

بازگشت به وبلاگ
اندازه گیری فشار , فشار مایع یا گاز , اندازه‌ گیری جریان , مانومتر

مانومتر چیست ؟

مانومتر وسیله ای است برای اندازه گیری فشار از ستون مایعی که معمولا آب یا جیوه می باشد. ارتفاع این ستون مقدار فشار را نشان می دهد. در صورتی که در مانومتر از جیوه استفاده شده باشد آن را مانومتر یا فشار سنج جیوه ای و اگر از آب استفاده شده باشد آن را فشار سنج آبی می نامند. مانومترهای آبی برای اندازه گیری فشارهای بسیار کم مفید خواهند بود . بارومتر فشار سنجی از نوع مانومتر می باشد.


به هر دستگاهی که قابلیت اندازه گیری فشار را داشته باشد مانومتر می‌گویند. مانومترها معمولاً از یک لوله u  شکل ساخته می‌شوند که میزان فشار مایع یا گاز درون آن را اندازه می‌گیرند فشار وارد شده در مانومتر ها به لوله بوردون وارد می شود و مقدار فشار بر حسب ستون جیوه می باشد که با نمایشگر عقربه ای به کاربر نمایش می‌دهند. این وسایل در موارد مختلفی مثل صنایع مختف، آزمایشگاه ها کاربرد دارند . 

انواع مختلف مانومتر :

مانومتر u  شکل :

برای اندازه گیری فشار های کم از صفر تا ۴ اینچ آب و فشارهای زیاد از صفر تا ۴۸ اینچ جیوه مورد استفاده قرار می گیرد.

مانومتر مخزن دار :

برای اندازه گیری فشارهای کم تا ۱۲ اینچ آب و فشارهای زیاد تا ۴۸ اینچ جیوه استفاده می شود.
مانو متر مایل :

جهت اندازه گیری فشار های کم تا ۰٫۵ اینچ آب مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد مانومتر چیست ؟

اندازه‌ گیری ارتفاع از سطح دریا .
اندازه‌ گیری جریان .
اندازه‌ گیری عمق و ارتفاع .
اندازه‌ گیری فشار .

روش استفاده از مانومتر :

روش کار مانومتر به این صورت است که اختلاف میان میزان فشار (گاز یا مایع) درون لوله را با یک منبع بیرونی مقایسه می‌کند، این منبع بیرونی معمولاً یک نمونه شبیه سازی شده از جو زمین است. مانومترها انواع مختلفی دارند و ساده‌  ترین آن‌ها یک لوله پیزومتر است که یک لوله سوار شده بر روی یک پایه است و مایع را نگه می‌دارد.

همان‌طور که گفتیم معمول‌ ترین مانومترها به شکل u هستند، که لوله‌های آن از یک سو آزاد است و از سوی دیگر به یک منبع گاز متصل است؛ این منبع همان نمونه شبیه سازی شده اتمسفر زمین است و میزان فشار مایع درون لوله نسبت به فشار درون منبع سنجیده می‌شود. اگر فشار مایع درون لوله یک واحد از مایع منبع بیشتر بشود مایع درون لوله پایین می‌رود و مایع منبع یک واحد بیشتر می‌شود، به این ترتیب میزان فشار مایع درون لوله اندازه گرفته می‌شود.

انواع فشار سنج :

 دیجیتال
 روغنی
 اکسیژن

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن