برانکارد چیست ؟

بازگشت به وبلاگ
برانکارد , حمل بیمار , جابجایی بیمار , انتقال مصدوم در حوادث

برانکارد چیست ؟

برانکارد چیست ؟ 

برانکارد یکی از تجهیزات پزشکی است که برای حمل کوتاه‌ مدت بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارند استفاده می‌شود.

برانکار معمولا در شرایط حاد یعنی بیمارانی که بر اثر افت فشار یا هر حادثه ی دیگری که برای بیمار اتفاق افتاده است که غالبا نیاز به شرایط خاصی هستند و خود به راحتی نمیتوانند حرکت کنند استفاده می شود و یا برای مراقبت خارج از بیمارستان توسط اورژانس پیش‌ بیمارستانی، ارتش و امدادگران عملیات امداد و نجات مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد برانکارد چیست ؟


برانکاردها در انواع مختلفی طراحی و ساخته شده اند، زیرا در موارد مختلف و در مکان های مختلف استفاده میشوند این مکان ها ممکن است بیمارستان ها، مراکز درمانی، مراکز سلامتی و بهداشت و یا حتی میدان های جنگ باشد.

برانکارد را می‌توان با یک پایهٔ تنظیم ارتفاع شامل چرخ‌ها، ریل‌ها یا غلتک‌گاه‌ها مجهز کرد تا راحت‌تر حرکت کند. از مدل های ساده به عنوان یک برانکارد تاشو یا تخت استفتده می شود. این نوع برانکار سبک تر از یک برانکار استاندارد دارای چرخ است و باعث می شود تا مصدوم یا بیمار از فضای تنگ و یا به سمت پایین پله بسیار آسان تر منتقل شود. این نوع پایه‌ای ندارد و لازم است توسط یک یا چند نفر حمل شوند. با وجود این تفاوت‌ها، کاربرد اساسی همهٔ آن‌ها یکسان است.


بطور کلی تمام مدل برانکارد ها از یک اصول کلی پیروی میکنند این اصول فقط جابجایی بیمار میباشد هرچند برانکارد ها دارای پایه های تنظیم کننده بسیار زیادی هستند برانکارد ها در بخش های مختلف وضعیت بیمار را بصورت دلخواه دربیاورند، استفاده مختلفی دارند.


از موارد مصرف میتوان به انتقال بیمار از بخشی به بخش دیگر، انتقال مصدوم در حوادث، انتقال بیمار از داخل آمبولانس به بیمارستان، انتقال مصدومان جنگی، انتقال مصدوم از محل حادثه به آمبولانس و همچنین مراقبت کوتاه مدت در قسمت اورژانس بیمارستان استفاده کرد، البته استفاده از برانکارد در قسمت اورژانس در موارد حادی میباشد که تخت بستری اورژانس خالی نباشد.


استاندارد استفاده ازاین وسیله برای بیمارانیست که اگر درحالت عادی وی را نمیتوان جابجا کرد و اگر بصورت غیر استاندارد بیمار را جابجا کرد ممکن است آسیب جدی به بیمار وارد شود و این آسیب ممکن است آسیب های نخاعی و یا غیره باشد.

انواع برانکارد :


 برانکارد ریکاوری
برانکارد اورژانس
برانکارد مخصوص بخش
 استیل سه شکن
 بدون چرخ
 استاندارد
 مدل تاشو
مدل صندلی شو
 بخش ویژه
 ساده
اتاق عمل
 آزمایشگاهی

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن