آنژیوگرافی چیست ؟

بازگشت به وبلاگ
تشخیصی رگهای خونی , مشاهده عروق كرونر , بررسی عروق كليه

آنژیوگرافی چیست ؟

آنژیوگرافی یک آزمون تشخیصی رگهای خونی است .  یک روش تشخیصی قطعی است برای مشخص کردن وجود و شدت تنگی عروق کرونر شریان هایی که خون رسانی قلب را بر عهده دارند و مسدود شدن آن ها باعث بروز سکته ی قلبی می شود متخصص قلب و عروق با تزریق ماده رنگی به عروق خونی جریان خون را بررسی میکند ، مشاهده جریان خون از طریق دستگاهی به نام فلوروسکوپی انجام میشود.

آنژیوگرافی برای تشخیص بیماری های عروق محیطی، بیماری عروق کرونر،  نارسایی وریدی ، و عمق ترومبوز وریدی انجام میگیرد. خطرات ناشی از این دستگاه  شامل خونریزی و یا عفونت در محل تزریق و واکنش به رنگ است.


کاربرد آنژیوگرافی چیست ؟

کاربرد این وسیله شامل بررسی مشکلات (تنگی عروق کرونر)، تایید ناهنجاری‌های مادرزادی قلب (سوراخ‌های داخل قلب یا تنگی دریچه‌ها) است.  در صورت وجود شواهد بر تنگی رگ‌ها یا مشکلات ساختمانی قلب معمولا متخصص قلب انجام عمل آنژیوگرافی را به  بیمار توصیه می‌کند و معمولا قبل از هر گونه عمل جراحی روی رگ‌های خونی یا اعمال جراحی مشابه با مشکلات مادرزادی، ابتدا باید با آنژیوگرافی آناتومی موضع مربوطه را بررسی و مشخص کرد.

در آنژیوگرافی امکان اندازه گیری مستقیم  فشار خون فشار های  داخل قلب، مشاهده عروق کرونر، حفره‌های قلبی و عروق بزرگ فراهم میسازد ؛ همچنین اقدامات درمانی در آنژیوگرافی نیز امکان‌پذیر است .از جمله آنژیوپلاستی به معنی باز کردن یا ترمیم رگ است .

در این روش رگ مسدود توسط بادکنکی به نام بالون، باز شده و چند ثانیه در این حالت نگه داشته مییشود تا رگ کاملا  باز شود؛ گاهی نیز برای جلوگیری از مسدود شدن مجدد وسیله فنرمانندی به نام استنت داخل رگ مسدود قرار داده میشود.

مزایای آنژیوگرافی چیست ؟

آنژیوگرافی در زمانی کوتاه وضعیت عروق قلب را به‌خوبی نشان داده و به پزشک کمک می‌کند تا نوع درمان را با اطمینان بیشتری تعیین ‌کند. 
آنژیوگرافی درمانی کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و در مقایسه با عمل جراحی از مزایای مختلفی از جمله کوتاه شدن دوره بستری بیمار در بیمارستان و کاهش هزینه و کاهش عوارض بعد از عمل جراحی برخوردار است.
از آنژیوگرافی برای بررسی عروق کلیه، مغز و اعصاب ، قلب، ریه و دستگاه گوارش نیز استفاده میشود .

 

اشتراک این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به وبلاگ
راهنمایی نیاز داری؟با من صحبت کن